У нашій країні дітей вакцинують відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. Цей документ можна побачити на сайті МОЗ України, ми скопіювали його до нашої статті для наочності:
Цей документ визначає, від яких захворювань діти мають бути обов’язково щеплені, у якому віці слід починати вакцинацію, скільки доз вакцини та з яким інтервалом необхідно ввести.
Обов’язкові щеплення
Обов’язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань:
кашлюк
дифтерія
правець
кір
паротит
краснуха
туберкульоз
гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція)
поліомієліт
гепатит В
Було б чудово, якби для формування стійкого імунітету вистачало одного введення вакцини, але це не так. В більшості випадків потрібно кілька доз, які вводяться з інтервалами. Дотримуватися цих інтервалів важливо: рекомендації в інструкціях і наказах є результатом багаторічних клінічних досліджень за участі тисяч людей.
Розрізняють первинну і бустерну (підтримувальну) імунізацію, або ревакцинацію.
Скільки вакцин ви вкололи?
3
15
Всі
Я противник вакцинації,тому жодного
Після народження
Першими щепленнями, які отримує дитина, є вакцини від гепатиту В та туберкульозу. Зазвичай, їх роблять безпосередньо у пологовому будинку, якщо вакцини є в наявності, а у новонародженого малюка немає протипоказів.
2 місяці
Наступне щеплення малюк отримує у двомісячному віці. Це перша доза вакцини від шести інфекцій: гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Усі шість компонентів можуть входити до складу однієї дози комбінованої вакцини, наприклад, бельгійського препарату Інфанрикс Гекса або його французького аналогу Гексаксим.
4 місяці
У 4 місяці малюк іде за наступною дозою імунітету. Цього разу потрібна п’ятикомпонентна вакцина: від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Приклади п’ятикомпонентних вакцин: Інфанрикс ІПВ Хіб і Пентаксим.
6 місяців
У шість місяців дитині роблять третю дозу вакцини від дифтерії, правця, кашлюка і поліомієліту - Інфанрикс ІПВ або Тетраксим. В тому ж віці на часі отримувати третю дозу вакцини від гепатиту В. Зазвичай, це Енджерикс В.
12 місяців
У рік дитина отримує першу дозу вакцини від кору, паротиту і краснухи. Наприклад, Пріорикс. І третю ревакцинацію від Хіб-інфекції, наприклад, вакциною Хіберикс.
18 місяців
У 18 місяців настає час бустерної вакцинації від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту. Робиться одна доза комбінованої вакцини Інфанрикс ІВП або Тетраксим. Або комбінація двох вакцин: наприклад, трикомпонентного Інфанрикса та моновакцини Імовакс поліо.
Після цього малюк є захищеним від найнебезпечніших інфекцій, і час наступної ревакцінації настає у 6 років.
6 років
У 6 років, перед першим класом, дитина отримує другу дозу вакцини КПК (від кору, паротиту і краснухи, наприклад, Пріорикс), і п’яту бустерну дозу вакцини від дифтерії, правця і поліомієліту. Для цієї ревакцинації підходять вакцини Тетраксим, Бустрикс, Бустрикс поліо, Інфанрикс, Інфанрикс + ІПВ, Імовакс поліо.
Діти старші 14 років і дорослі
У 14 років потрібна чергова ревакцинація від поліомієліту (моновакциною, наприклад, Імовакс Поліо), а у 16 років – бустерна імунізація від дифтерії та правця. У цьому випадку підходить вакцина Бустрикс.
Після 16 років ревакцинація від дифтерії і правця потрібна кожні 10 років. Тільки так ви можете бути впевнені в захисті від цих небезпечних інфекцій.
Усі обов’язкові щеплення з Національного календаря фінансуються державою, централізовано закуповуються і постачаються до державних поліклінік. За законом, без повного переліку обов’язкових щеплень за віком дитина не може відвідувати дитячий садочок або школу.
Де зробити щеплення? У батьків є вибір з трьох можливостей:
Піти у звичайну поліклініку до свого дільничного педіатра, просидіти в черзі, пройти огляд, потім знову в черзі – тепер вже перед кабінетом вакцинації, і отримати щеплення вакциною, яка є в поліклініці, без можливості вибору.
Придбати вакцину від європейського виробника в аптеці, орендувати сумку-холодильник, привезти вакцину в поліклініку в години прийому, пройти дві черги – до педіатра на огляд і на вакцинацію, отримати щеплення, повернути сумку-холодильник.
Записатися до педіатра, якому ви довіряєте, в приватну клініку. У зручний для вас час пройти ретельний огляд, без черги і поспіху, і зробити щеплення європейською вакциною.
Не важко здогадатися, який із запропонованих способів є найбільш бюджетним, а який – найбільш комфортним, і вибір тут за вами. Головне, зробити щеплення і захистити дитину.
У якій клініці ви обслуговуєтеся?
Приватна і тільки приватна
Поліклінка
Рекомендовані щеплення
Окрім обов'язкових, існують ще так звані рекомендовані щеплення, які МОЗ України наполегливо рекомендує робити, але вони не фінансуються з державного бюджету.
Це щеплення від:
ротавірусної інфекції (приклад - вакцина Ротарикс)
вітряної віспи (Варілрикс)
пневмококової інфекції (вакцини Превенар 13 та Синфлорикс)
гепатиту А (вакцина Хаврикс або Твінрикс)
менінгококової інфекції (Менактра)
грипу (Ваксігрип, Ваксігрип Тетра, Джи Сі Флю)
папіломавірусної інфекції (Церварикс)
Щеплення від цих інфекцій можна зробити у державній поліклініці, якщо принесете вакцину із собою, про що розповідалося вище, або у приватній клініці.
Що робити, якщо ви пропустили якусь із доз щеплення?
Якщо якась із доз щеплення була пропущена, не варто панікувати. Пропуск вакцинації не означає, що треба розпочинати серію щеплень спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені дози якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу.
Як вакцинуватися, якщо ви маєте порушення Календаря щеплень?
Якщо ви маєте порушення Календаря щеплень, вакцинація здійснюється з дотриманням мінімальних інтервалів (див. Наказ №595). Введення чергової дози вакцини/анатоксину з меншим, ніж мінімальний, інтервалом не зараховується. Під час вибору схеми вакцинації необхідно керуватися інструкцією виробника про застосування вакцини/анатоксину.
Не відмовляйтеся від рутинних щеплень, якщо вам їх запропонують. Від цього залежить здоров’я, а іноді і життя.
Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, дитина має отримати вакцини від таких захворювань, як туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит (свинка), краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та хіб-інфекція.
Покликання на офіціні джерела
Comentários