top of page
Фото автораКаплій Олена Юріївна

Вакцинувати чи ні.Стереотипи

Думки багатьох людей завжди не модуть спільними так і про вакцинацію. Багато людей ванається вакцинувати себе та свої дітей.


Дитячі щеплення є обов’язковими, але іноді батьки бояться їх робити. В основі страху лежать міфи, пов’язані із вакцинацією. Так, від щеплень можуть бути побічні реакції. В більшості випадків це місцевий висип, набряк та температура у перші 2 доби. Такі небажані ефекти проходять за кілька днів і лежать в межах норми, а дитина отримує надійний захист від небезпечних хвороб:

  • Дифтерії;

  • Правця;

  • Кашлюка;

  • Поліомієліту.

Та інших. Ще недавно вони призводили до великої смертності та інвалідизації. Нещеплені діти мають великий ризик підхопити ці захворювання. Тому краще пережити страх від уколу, ніж наражати здоров’я малюка на небезпеку. Щеплення новонародженим від гепатиту В в Україні є обов’язковим. Ця хвороба вражає печінку і передається навіть у побуті. Україна наразі залишається регіоном, де поширеність гепатиту В є надто високою. Тому аргументів «проти» вакцинації практично не існує.


Ви за чи проти вакцинації

  • за

  • проти


Показання до щеплень дітям

Імунізація є обов’язковою частиною захисту здоров’я всього населення країни. Щеплення новонародженим проводять уже в перший день іще у пологовому будинку. Прямим показом до вакцинації є досягнення певного віку, в якому необхідно зробити щеплення дитині, згідно графіка-календаря. Обов’язкова імунізація триває до 16 років. Щеплення у 16 років та після уже вимагають самодисципліни: необхідно робити ревакцинацію проти правця та дифтерії кожні 10 років. Існує також екстрена вакцинація рекомендованими вакцинами (враховуючи, що планові дитина вже отримала). Наприклад, можна зробити щеплення дитині від вітряної віспи, якщо вона перебувала в контакті з хворим, і ви не хочете, щоб вона заразилася. Це ж стосується інших необов’язкових щеплень. Якщо дитина контактує із хворим на кір, краснуху чи паротит, їй можуть зробити щеплення у 6 місяців, хоча перша доза повинна вколюватись у рік. Усі рішення стосовно екстреної вакцинації приймає лікар після огляду та консультації. Сезон застуд є показом для проведення рекомендованої вакцинації дітей від грипу.

Протипоказання

Щеплення новонародженим від туберкульозу не проводиться, якщо дитина має вроджені імунодефіцитні стани або ВІЛ-позитивний статус.

Щеплення згідно віку має ряд абсолютних протипоказань:

  • Гострі стани із температурою вище 38 градусів;

  • Наявність в анамнезі важкої реакції на попереді щеплення;

  • Імунодефіцити (не можна робити щеплення живими вакцинами);

  • Гостра енцефалопатія, яка розвинулась протягом 7 діб після щеплення від кашлюка;

  • Органічні прогресуючі захворювання нервової системи, гідроцефалія та гідроцефальний синдром, епілепсія, епілептичний синдром із судомами.

Також не рекомендовано робити щеплення при алергії на будь-яку складову препарату. У разі ГРВІ та нежиті імунізацію відкладають на час, коли дитина одужує.


Як підготувати дитину до щеплення

Зробити щеплення дитині легко при правильній підготовці. Слідкуйте за малюком мінімум три дні до запланованої дати вакцинації. Вимірюйте температуру двічі на день. У день процедури дитина має бути здоровою. За тиждень не вводіть нових продуктів та не починайте прикорм. Переконайтесь, що у дитини немає висипу та алергії. Інколи педіатри рекомендують здавати аналіз крові та сечі до вакцинації. Це не обов’язково, але бажано, якщо дитина хворіла напередодні. Погодуйте малюка перед візитом до лікаря – не слід робити щеплення натщесерце. Щеплення у рік дитина переносить морально важче, адже вже має досвід і багато розуміє. Ніколи не лякайте малюка уколами. Щоб покращити ситуацію, можна захопити із собою улюблену іграшку та відволікати увагу малечі під час маніпуляції.



8 переглядів

Comments


bottom of page